PL2CARP

PL2CARP (7)

Kaprařina aneb velikost našeho snu se pozná podle odhodlanosti. Ano, na začátku  byl cit k přírodě, poté klid i relax ve spojení s adrenalinovým zážitkem u vody. Rybařina je krásný koníček, který nás baví, proto jsme postupem času propadli lovu kaprů. Byla to právě „kaprařina“ která nás naučila, že každý jednotlivý neúspěch Vás posouvá o krok blíže k úspěchu. Naší filosofií je jít v kaprařině vlastní cestou a ulovené kapry vždy vrátit vodě. Cesta k našim snům je dlouhá, ale věříme, že první krok je to, co odlišuje úspěch od neúspěchu. Tomu věříme a takoví jsme.............

 PL2Carp. Jan a Ivan Pleškovi.

Tření kaprů proti naší trpělivosti

Je známo už hodně odborných článků na téma „tření kaprů, berou nebo ne?“ Nejsem žádný odborník, do toho mám ještě daleko a v kaprařině jsem toho dosáhl (dle mého úsudku) ještě málo. Něco už jsem však zažil a zjistil, co to obnáší a čemu se říká pravá „kaprařská trpělivost“. Není pochyb, že každá voda je jiná a já jsem přesvědčen, že i každý rybář nebo kaprař je jiný. Přesto věřím, že v době tření volba správné vody (revíru) a nástrahy, v kombinaci s velkou trpělivostí přinese úspěch. Dalším důležitým faktem, který mě osobně naučil trpělivosti pro chytání v době tření je věc, která je důležitá v rybařině celoročně, ale podle mě v době tření ještě více. Je to správné počasí a hlavně tlak vzduchu.

Co se týká nástrah v době tření, mě osobě se osvědčují malé nástrahy velmi intenzivní sladké příchutě. Plovoucí i potápivé boilie upravené za použití různých boosterů, tekutých a práškových dipů nebo obalovacích těst. Jaká varianta je dobrá či ne, je už jen na vkusu každého z nás. Pomocí těchto věcí a přístupu k okolnostem, lze v našem koníčku dosáhnout úspěchu i v době, kdy si ceníme každého záběru dvojnásob. Nesmíme však zapomenout, že příroda zkrátka udává ty ideální podmínky sama a my můžeme jít naproti štěstí pouze dobrou nástrahou a dostatečnou trpělivostí. Hodně štěstí a trpělivosti u vody..

Jan Stíwn Pleško (PL2Carp)

Číst dále »

S Method mixem o krok napřed!

Kvalitní Method mix může být zejména v zimním a jarním období krokem vpřed. Jde o jemné částečky tvořící zákal, který je pro kapry neodolatelnou nabídkou. Každý z nás má svůj oblíbený druh Method mixu, kterému důvěřuje a neváhá s jeho použitím třeba i celoročně. Vzhledem k určitému období lze mix různě doplňovat i o další tekuté, nebo hrubé složky.

Tekuté složky typu různých kapřích melas, boosterů na sladké či masové bázi. Tyto tekuté složky jsou především vytvořeny tak aby nerozpouštěli PVA a zároveň dostatečně zpestřili náš mix. Použití těchto tekutých složek je zkrátka velkou výhodou ať už vnadíte za pomoci PVA (tj. ve vodě rozpustný materiál ) nebo vnadící raketou.

Mezi hrubé složky nejčastěji používané, patří například drcené boilie, různé druhy partiklu nebo malé peletky, které v zákalu method mixu zaručují pevnou složku, která kapra upoutá ale nenasytí. Složek, které se v kombinaci s method mixem dají použít je mnoho. Jak se říká „fantazii se meze nekladou“ a myslím si, že záleží jen na každém z nás, čemu opravdu věříme a co se nám osvědčilo. Je mnoho druhů výrobců, značek různé kvality, která se odráží i na ceně. Jestli je dražší nebo levnější lepší, to už nechám na posouzení každého z nás.

 

Já osobně si raději než ceny, všímám složení samotného mixu a zároveň si předem v hlavě srovnávám jeho použití s mojí tekutou a hrubou složkou, kterou hodlám použít. Někdo však dá přednost ceně, na úkor toho, co by vlastně chtěl. Jestli je to správná cesta, nechám na posouzení každého z vás. Za sebe však říkám: „Lovu kaprů dávám maximum, proto jsem si jistější, když vím co dělám a věřím tomu“. Hodně štěstí u vody..........

Jan Stíwn Pleško (PL2Carp)

 PL2CARP

Číst dále »

Ze dna nebo nade dnem?

Toto je otázka pro každého z nás, co hledáme v kaprařině, něco, s čím jít štěstí nebo záběru naproti. Popularita pop-up nástrah (plovoucích nástrah) v současnosti velmi rychle roste. Nejeden zkušený kaprař už dnes ví, že někdy je právě plovoucí nástraha tou nejlepší variantou. Ať už ho nastražíte samostatně, nebo v kombinaci s potápivým boilies tzv. na panáčka, vždy bude poutat pozornost ryby snadněji než klasická nástraha na dně. Každopádně si myslím, že je to v kaprařině velký krok vpřed. Jakou velikost, příchuť, barvu či značku použít v dané situaci je však nadále tajemstvím, které je nám ne až tak…
Číst dále »

SPRO Dynafil

SPRO DYNAFIL Power Braid ..jemně povoskovaná, vícevláknitá super šňůra, neskutečně pevná v uzlu i tahu a velice odolná proti oděru. Pro mě nejlepší pletená šnůra, která se dá výborně použít i na kaprové návazce.Tato parádní šnůra se mi osvědčila na každé vodě bez ohledu na to, jak vypadá dno. Doporučuji všem, kteří marně hledají šnůru na kaprové návazce, takovou aby nebyla zbytečně drahá a mohli jste se na ní kdykoli spolehnout. I já jsem se přesvědčil (aniž bych chtěl zpochybňovat zmiňované značky, to ne!) že tam kde končí všechny Krystony, Endura Sufix atd.  tam začíná tahle tmavě zelená ďáblice od…
Číst dále »

Háčky Gamakatsu

Základ moderní kaprařiny a nebo jednotvárný stereotyp v podobě známých značkových háčků? Každý kaprař má své oblíbené značky háčků, které mu tvarem nebo použitým materiálem připadají dobré. Přesto si myslím, ať chceme nebo ne, určitě na nás působí obchodní taktiky známých firem. Tyto háčky kromě toho, že se mi parádně osvědčili, mě naučili i to, že není jen „Korda, Ashima, Fox nebo Carp´R´us, ale že jsou i jiné a minimálně stejně dobré háčky. Proč jsem se rozhodl tady o tom psát? Je spoustu začínajících kaprařů, a když se dnes podívám do časopisů a různých kaprařských magazínů, je to pořád dokola. Samé značky, jen ty „top“ ať jde o cokoliv.

Přijde mi, že háčky Gamakatsu jsou „jedním z příkladů kdy je něčemu dobrému věnováno málo pozornosti. Proto říkám „začínající kapraři“ nedělejte tu stejnou chybu jako já a nebojte se experimentovat. Mnohdy ušetříte nemalé peníze ale především získáte rozhled, který je v dnešní moderní kapradině zapotřebí…......

Jan Stíwn Pleško (PL2Carp)

Číst dále »

Lysec ze svazovky

Zdravím všechny kapraře z Klatov.

Kamarádi z PL2jky mě požádali o příspěvek do jejich sekce na stránkách Rybářských potřeb Milan o kaprařině. Rád se tedy s vámi podělím o zážitky z mé víkendové výpravy za pěkným lyscem, který ve mě naplno „roztočil kolotoč pocitů“ a já věděl, že propadám lovu kaprů.
Byl jsem domluvený se starším kamarádem na víkendové chytání na svazové vodě a to od pátku do neděle. Zkrátka jak říkají kapraři, taková prodloužená víkendovka.
Týden v práci se strašně vlekl, ostatně jako vždy když se těším na ryby. V hlavě jsem si plánoval, na co budu chytat a hlavně přemýšlím o tom, jestli bude můj vybraný flek volný, jelikož pojedu na svazovku kde je strašně velký tlak rybářů a to hlavně právě o víkendech.


Pátek se blížil a já už ve čtvrtek po práci plním auto po střechu nutnými věcmi na víkendové rybaření.
Vytoužený pátek je tady! Končím v práci v půl třetí, rychle se převlíknu, usedám do auta a odjíždím. Cestou se ještě zastavuji v obchodě pro něco dobrého na zub a čerstvé pečivo. Po hodince cesty jsem na místě. Jdu se pozdravit z kamarádem a okouknout jak to bere. Po příchodu k vodě zjišťuji to, čeho jsem se obával nejvíc. Místo kde jsem plánoval, že budu chytat, bylo obsazené. Nezbývalo mi nic jiného, než se utábořit na jediné volné místo. Z levé strany chytali tři rybáři i s mým kamarádem, který už tam chytal od středy. Z pravé strany bylo obsazené úplně vše, kam jsem se jen podíval. Přemýšlím, co se dá dělat, zůstávám tedy uprostřed mezi nimi a doufám, že se něco povede chytit. Postavil jsem se brolíčko a připravuji krmení pro kapříky.
Jelikož už delší dobu úspěšně používám boilie od Mikbaits, kterému plně důvěřuji, vsázím na něj i zde. Tentokrát jsem si sebou vzal boilie Liverix, z příchutí Mazaná Škeble, což je boilie z velkou přísadou jater po kterých i tak krásně voní. Na druhý prut dávám můj osvědčený „Krvavý Huňáček“ s příchutí Švestka-Oliheň.
Moc rád používám plovoucí boilie a tak ke každé kuličce ještě přidávám jednu 14mm pop-up z příchutí Ananas NBA, tzv. „na panáčka“. Kde je jedna 20mm kulička na dno+14mm plovoucí. Vždy připevňuji k háčku i PVA punčošku s nadrceným boilie stejné příchuti. PVA se nám krásně rozpustí přímo u naší montáže, což považuji za maximálně atraktivní.


Vše připraveno a šup s tím do vody. Nyní nastává čas na vaření kávy a klábosení s kamarádem. Pátek proběhl v klidu a to bohužel i bez záběru. Je tu sobota, která probíhá ve znamení chytání velkých cejnů, mezi kterými se podařilo i pár pěkných kapříků kolem 60cm, super. Den uběhl jak voda, přichází půlnoc a my vytahujeme pruty a uleháme do svých spacáků. Budík si nařizuji na půl čtvrté ráno, abych do čtyř měl vše připravené a mohl nahazovat, aby bylo vše v souladu s rybářským řádem. Vše je ve vodě, zapínám příposlech a ještě zalézám do spacáku. Kolem šesté ráno mě probouzí zvuk mého příposlechu. Dvakrát zapípal, tak zvedám hlavu a koukám na swinger, který byl přilepený u prutu, ale žádná jízda. Říkám si, že to bude zase cejn. Vylézám ze spacáku a povoluji vlasec z cívky, ale swinger se ihned opět vrací až k prutu. Tak neváhám, zvedám prut a jemně přisekávám. V okamžiku se prut v mých rukách pěkně ohýbá a já si říkám „to asi cejn nebude“.


Bylo to jako bych táhnul nějaký těžší pytel, ale zdolání probíhalo celkem v poklidu. Až blíže u břehu provádí pár výpadů i přes brzdu mého navijáku. Dostal jsem rybu blíže na dohled a v tu chvíli spatřuji krásného lysce. Tep se mi zrychlil nadšením. Hlavou okamžitě probíhá myšlenka „hlavně to nepokazit“. Na poprvé kapra podebírám a vidím krásné tělo vysokého lysce. Jsem nadšen, přesto ho rychle pokládám na podložku, vyndám montáž z tlamy. Kapra polévám vodou a volám na kamaráda, ať mě jde vyfotit. Jelikož je to už postarší rybář, vysvětluji mu, co má kde zmáčknout a nastavit. On se chytá za hlavu a prý ať mě vyfotí nikdo jiný. Ano i takové vtipné scény se v kaprařině dají ještě zažít. Naštěstí přichází rybář, který chytal vpravo kousek vedle mě, že prý slyšel nějaký ruch a tak se šel podívat co se děje. Hned ho žádám, jestli mi neudělá pár fotek, souhlasí. Probíhá focení a již při prvním zvedání kapra z podložky zjišťuji, že se jedná o těžšího kapra, který může být mým, v té době „začátečnickým osobáčkem.“
Po pár rychlých fotkách kapra měřím a vážím. Přikládám metr, 72cm. Teď ještě rychle zvážit. Mezi tím kapra polévám stále vodou. Myslím si, že je víc než důležité se o chycené kapry dobře starat. Jsou to naši kamarádi, kteří nám dopřávají právě ty krásné zážitky, na které pak vzpomínáme. Beru vážící tašku, polevám ji a pokládám kapra do ní. S napětím pozoruji, kde se zastaví ručička mé váhy. Po odečtení vážícího saku jé čistá váha kapra rovných 9kg. Jsem štěstím bez sebe, takto krátká výprava, všude kolem rybáři a přesto můj zatím nejtěžší kapr ze svazovky je tu. Úsměv mám od ucha k uchu. Ještě jedna rychlá fotka a opatrně ho pouštím zpět do svého živlu kam patří.


Sedám si na křesílko a vše si v hlavě znovu přemítám, koukám na fotky krásného kapra. Jsem strašně šťastný, že se mi ho podařilo ulovit i během takového tlaku, který tento víkend na vodě panoval. Někomu se to může zdát „směšné“, devíti kilový kapr a takový článek. Ale právě „o tom to vlastě celé je“. Ta snaha, odhodlání a nadšení z jakékoliv ryby na svazové vodě, která je už pod takovým tlakem rybářů, že kdo nezažil, nedokáže si to ani představit. Díky tomuto tlaku jsou větší ryby čím dál tím více opatrnější a proto je i pro mě osobně tento zážitek úspěchem. Opět si v hlavě přehrávám, jak se to seběhlo. Zabral na panáčka již zmiňovaného boilie Liverix, „Mazaná škeble+popka Ananas.“

Mikbaits mne opět nezklamal. Také si myslím, že mi k tomu velice pomohlo zadní olůvko, tzv. becklead, který po náhozu stáhne vlasec na dno, takže kapra neplaší. Po zbytek dne chytáme ještě pár cejnů a na večer balíme. Jedu spokojeně domů.
Výprava pro mne proběhla naprosto bezvadně. Chytl jsem si krásného a zároveň i mého nejtěžšího kapra, který mne přesvědčil o tom, že jsem zcela propadl lovu kaprů. Kaprařině, která mě naplňuje a zároveň se stává mým životním stylem. Stylem ve znamení „lovu kaprů na svazových vodách.“


Mějte se fajn a Všem poctivým kaprařům přeji hodně úspěchů od vody.

Karel Bílý (parťák PL2Carp)

PS: O tento článek jsem požádal našeho kamaráda Karla, který také jako my zcela propadl tomuto koníčku. Díky Karlosi!

Jan Stíwn Pleško (PL2Carp)

Číst dále »

Jarní kapraření

Jarní kapraření je krásnou, ale citlivou záležitostí. Kapři nejsou ještě zcela aktivní, proto je třeba je k záběru vyprovokovat dokonalou nástrahou. Jde především o jemné šňůrky, malé háčky a nástrahy. Na téma „zimní a jarní kapraření“ jsem četl už mnoho článků. Ano, je pravda, že dobrá rada je nad zlato, ale ne každé zlato se třpytí pro každého stejně. Proto si z přečtených článků odnáším sám pro sebe jen to důležité, to čemu opravdu věřím, ale hlavně to, co hodlám opravdu zkusit bez ohledu na finanční stránku věci. Je to citlivé téma, ale můj názor je, že „dobré věci, nástrahy…
Číst dále »
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS

Naše značky rybářských potřeb

Přihlásit

Vytvořit účet